Centralizované rozvojové projekty v roce 2022
Vyhodnocení
V úterý 24. 1. 2023 proběhlo oficiální vyhodnocení centralizovaných rozvojových projektů realizovaných na Mendelově univerzitě v Brně v roce 2022.
Závěrečné zprávy projektů
C3 – Společný přístup k zajišťování sběru zpětné vazby od absolventů veřejných vysokých škol v ČR
C4 – Podpora blended learningu vysokoškolskými knihovnami (služby, zdroje, procesy)
C7 – Analýzy dopadu DEPO do sektoru VVŠ
C8 – Zvýšení dostupnosti ekonomických informací VVŠ
C10 – University leaders in SDG (UNILEAD)
C13 – Podpora zavedení systému řízení bezpečnosti informací v prostředí VVŠ
C14 – Sociální bezpečí na českých vysokých školách v kontextu akademické etiky
C16 – Udržitelnost a další rozvoj virtuálních mobilit na vysokých školách
Informace pro řešitele k čerpání finančních prostředků při realizaci projektu
OSA připravilo pro řešitele projektu stručné pokyny k čerpání finančních prostředků při realizaci CRP v roce 2022. V případě dotazů kontaktujte OSA (Ing. Židová, kl. 5264) nebo Ekonomický odbor (Ing. Jurková, kl. 5126).
Financované projekty
Seznam úspěšných projektů (celkem 14), které jsou realizovány v roce 2022, je uveden níže. Celková výše přidělených finančních prostředků pro MENDELU na realizaci těchto projektů činí 5,39 mil. Kč.
Podpořené projektové žádosti s participací MENDELU:
C3 – Společný přístup k zajišťování sběru zpětné vazby od absolventů veřejných vysokých škol v ČR (koordinátor projektu: ČZU, řešitel za MENDELU: Mgr. Ondřej Mocek, Ph.D.)
C4 – Podpora blended learningu vysokoškolskými knihovnami (služby, zdroje, procesy) (koordinátor projektu: ČZU, řešitel za MENDELU: Mgr. Ondřej Mocek, Ph.D.)
C7 – Analýzy dopadu DEPO do sektoru VVŠ (koordinátor projektu: ČVUT, řešitel za MENDELU: prof. Ing. Robert Pokluda, Ph.D.)
C8 – Zvýšení dostupnosti ekonomických informací VVŠ (koordinátor projektu: ČVUT, řešitel za MENDELU: prof. Ing. Robert Pokluda, Ph.D.)
C10 – University leaders in SDG (UNILEAD) (koordinátor projektu: MU, řešitel za MENDELU: doc. Ing. Martin Klimánek, Ph.D.)
C12 – Rozvoj nástrojů pro ověření identity, elektronizaci agend, dokladů a jednání zaměřených na správu vysokých škol (koordinátor projektu: MU, řešitel za MENDELU: prof. Ing. Robert Pokluda, Ph.D.)
C13 – Podpora zavedení systému řízení bezpečnosti informací v prostředí VVŠ (koordinátor projektu: MU, řešitel za MENDELU: prof. Ing. Robert Pokluda, Ph.D.
C14 – Sociální bezpečí na českých vysokých školách v kontextu akademické etiky (koordinátor projektu: MU, řešitel za MENDELU: doc. Ing. Lea Kubíčková, Ph.D.)
C16 – Udržitelnost a další rozvoj virtuálních mobilit na vysokých školách (koordinátor projektu: UHK, řešitel za MENDELU: prof. Ing. Jiří Skládanka, Ph.D.)
C19 – Zefektivnění systému studijního a psychologického poradenství vč. poskytování online služeb pro studenty a zaměstnance VVŠ (koordinátor projektu: UK, řešitel za MENDELU: Mgr. Ondřej Mocek, Ph.D.)
C20 – Implementace standardů pro zajišťování kvality vzdělávací činnosti pro různé formy studia do akreditačního procesu a systému zajišťování kvality na jednotlivých VŠ (koordinátor projektu: UK, řešitel za MENDELU: Mgr. Ondřej Mocek, Ph.D.)
C27 – Rozvoj a posílení pozice NOCI VĚDCŮ jako platformy pro systematickou celoroční prezentaci a popularizaci vědy, výzkumu a tvůrčí činnosti vysokých škol v ČR (koordinátor projektu: VŠB-TUO, řešitel za MENDELU: prof. Ing. Jiří Skládanka, Ph.D.)
C29 – Komunikace priorit a témat českého předsednictví Radě EU se zaměřením na problematiku vysokého školství, vědy a výzkumu v ČR i zahraničí (koordinátor projektu: VŠCHT, řešitel za MENDELU: prof. Ing. Jiří Skládanka, Ph.D.)
C33 – Příležitosti a výzvy implementace iniciativy Evropské komise Erasmus Without Paper a aktivit v kontextu European Student Card Initiative (koordinátor projektu: ZČU, řešitel za MENDELU: prof. Ing. Jiří Skládanka, Ph.D.)
Příprava
- příprava CRP 2022 se řídí nařízením rektora č. 5/2021 ze dne 28. června 2021 (č. j. UM/15544/2021-1) – Centralizované rozvojové projekty Mendelovy univerzity v Brně v roce 2022,
- východiskem pro zpracování CRP 2022 je Vyhlášení Centralizovaného rozvojového programu pro veřejné vysoké školy pro rok 2022 zveřejněné na internetových stránkách MŠMT,
- pro rok 2022 se MENDELU může zapojit do programu na podporu sdílení kapacit a vytváření sítí vysokých škol v České republice.
V rámci tohoto programu budou podporovány projekty cílené na následující aktivity:
a) rozvoj vzdělávací činnosti vysokých škol zajišťované distančními metodami (ve studijních programech všech forem a v celoživotním vzdělávání) v následujících oblastech:
- rozvoj zajišťování kvality vzdělávání, které je poskytováno distančními metodami, vč. metod ověřování výsledků učení a hodnocení kompetencí studujících a uchazečů o studium distančními metodami (projekty v tomto bodu mohou být podávány pouze ve formátu 18+);
- aplikace metod blended learning do studijních programů a celoživotního vzdělávání a podpora vyučujících v jejich využívání;
- rozvoj kompetencí vyučujících k využívání metod distančního vzdělávání a hodnocení, s důrazem na sdílení zkušeností, inovativních postupů a dobré praxe ve vzdělávací činnosti na úrovni jednotlivých vyučujících a garantů programů;
- sběr a výměna dat a harmonizace nástrojů (vč. studentských dotazníků pro hodnocení výuky) pro sledování kvality výuky;
- sběr dat o studentech a absolventech, včetně jejich společné analýzy a slaďování podoby dotazníků (zaměřených na hodnocení studia a jeho vazby na životní i pracovní podmínky) za účelem srovnatelnosti dat (projekty v tomto tematickém zaměření mohou být podávány pouze ve formátu 18+);
- rozvoj opatření na snižování studijní neúspěšnosti, včetně sběru a analýzy kvantitativních i kvalitativních dat pro vyhodnocení účinnosti dosavadních opatření a identifikaci ohrožených skupin studentů, včetně zohlednění specifik výuky zajišťované distančními prostředky;
b) hodnocení kvality studijních programů, s důrazem na profesní profil;
c) elektronizace správní agendy vysoké školy, a dokladů o průběžných i celkových výsledcích studia, elektronická podpora pro rozhodování orgánů vysokých škol jednání kolektivních orgánů vysokých škol, elektronická podpora pro evidence based rozhodování orgánů vysokých škol (projekty v tomto tematickém zaměření mohou být podávány pouze ve formátu 18+);
d) nastavení efektivního systému studijního a psychologického poradenství, vč. péče o duševní zdraví, studentům a pracovníkům vysokých škol a uchazečům o studium, popř. dalším osobám (např. účastníkům kurzů celoživotního vzdělávání); cílem podpory je přispět ke zvýšení kvality a dostupnosti těchto služeb, navrhnout standardy poskytování těchto služeb, včetně jejich poskytování online, a zajistit vyšší povědomí o těchto službách v cílových skupinách (projekty v tomto tematickém zaměření mohou být podávány pouze ve formátu 18+);
e) posilování etických principů v prostředí vysokých škol, včetně opatření proti diskriminaci vůči různým skupinám osob a sexuálnímu obtěžování; zvyšování relevance povědomí o genderové problematice mezi studenty i pracovníky a vedením vysokých škol;
f) rozvoj internacionalizace vysokých škol s důrazem na virtuální nebo blended aktivity, digitalizaci a udržitelné cíle;
g) opatření pro plnou aplikaci nástrojů pro elektronickou výměnu informací o studiu, elektronickou identifikaci a elektronizaci uznávání kreditů ze studijních mobilit, zejména implementace iniciativy Evropské komise Erasmus Without Paper, European Student Card, EMREX (projekty v tomto bodu mohou být podávány pouze ve formátu 18+);
h) podpora zahraniční akreditace/evaluace studijních programů.
i) plnění požadavků stanovených obecně závaznými právními předpisy nebo pokyny orgánů státní správy upravujících vnitřní organizaci a systémy vysokých škol, vč. kybernetické bezpečnosti (v tomto tematickém zaměření může být podán pouze jeden projekt a pouze ve formátu 18+);
j) pořádání festivalů, přehlídek, výstav a dalších obdobných akcí mající mimořádný charakter;
k) podpora aktivit vysokých škol v rámci předsednictví České republiky Radě Evropské unie v roce 2022;
l) podpora aktivit pro naplňování udržitelných cílů (Sustainable Development Goals);
m) výuka v tzv. malých, strategicky a geopoliticky významných studijních programech/oborech, jejich stabilizace a výchova pedagogů pro zajištění jejich výuky. Jde o málo rozšířené programy/obory s poměrně malým počtem studentů, které nárokují vysoce specializované pedagogy a odborníky z praxe. Jedná se zejména o programy/obory se studiem jazyků z regionů významných ze strategického i geopolitického hlediska, které jsou vnímány jako rizikové i z pohledu národní bezpečnosti. V rámci tohoto tematického zaměření budou podporovány činnosti zaměřené na personální stabilizaci a zajištění těchto programů/oborů, zajištění potřebných akreditací programů, pořádání kurzů netradičních jazyků v rámci dalšího vzdělávání, spolupráci při přípravě vědeckých projektů; pořádání tematických akcí aktuálním problémům a podporu publikační činnosti.
V rámci programu se univerzita může zapojit max. do 5 rozvojových projektů, bez ohledu na to, zda bude koordinující VŠ nebo bude zapojena jako spoluřešitelská VŠ. Do tohoto limitu se nezapočítávají projekty, do nichž se zapojí nejméně 18 VVŠ.
- Projekty zaměřené na realizaci výzkumu, vývoje a inovací ve smyslu zákona č. 130/2002 Sb. nebudou do soutěže zařazeny.
Harmonogram
- 10. 9. 2021 – předložení záměru CRP obsahující podrobnější anotaci projektu, seznam zapojených VŠ a požadovanou výši dotace, elektronickou cestou na adresu strategie@mendelu.cz.
- 1. 10. 2021 – rozhodnutí o výběru projektů k podání
- 15. 10. 2021 – předložení kompletní projektové žádosti na příslušném formuláři v elektronické verzi
- 29. 10. 2021 – finalizace souboru CRP pro rok 2021 a jeho předání Odboru vysokých škol MŠMT
Formuláře
- Formulář pro záverečnou zprávu o řešení projektu v roce 2022
- Formulář pro podávání centralizovaných rozvojových projektů pro rok 2022
- Formulář pro podávání dílčích částí centralizovaných rozvojových projektů pro rok 2022
Jakékoliv dotazy, prosím, zasílejte na strategie@mendelu.cz nebo se na nás obraťte telefonicky či osobně.
Kontaktní osoba: Ing. Zuzana Židová (kl. 5264), zuzana.zidova@mendelu.cz
ODDĚLENÍ STRATEGIE A ANALÝZ
KANCELÁŘ
- Zemědělská 1, 613 00 Brno
- budova A, 2.NP, dv. č. N2013
- Rektorát
KONTAKT
- 545 13 5264
- email: strategie@mendelu.cz
- web: strategie.mendelu.cz