U.S. News Best Global University Ranking (BGU)

Společnost U. S. News & World vydává mezinárodní žebříček vysokých škol od roku 2013, dříve se zaměřovala pouze na porovnávání amerických škol (od roku 1983). Žebříček při posuzování více než 2 000 vysokých škol vychází z dat databáze Web of Science, ale také z údajů získaných dotazníkovým šetřením vysokých škol.

Světový žebříček (BGU) vysokých škol umožňuje filtrovat instituce podle kontinentů. Dále vytváří U.S. News & World také žebříčky podle oborů se specifickými metodologiemi.

Mendelova univerzita v Brně se ve světovém žebříčku BGU v roce 2022 umístila na 1286. pozici z celkových 2 005 vysokých škol. V regionálním žebříčku pro Evropu se MENDELU pohybuje na 490. místě z celkových 638 institucí a z českých 13 zapojených škol obsadila univerzita 9. místo.

V oborovém žebříčku Plant and Animal Science je MENDELU na 308. místě z 500 vysokých škol hodnocených v tomto oboru.

Metodologie

BGU má stanoveno 13 detailních ukazatelů, které lze spojit do dvou kategorií:

Reputace vědecké činnosti

Tato oblast se hodnotí na základě dotazníkového šetření mezi zaměstnanci vysoké školy (dotazníku se tedy neúčastní pouze akademičtí a vědečtí pracovníci), respondenti odpovídají na dotazy zaměřené na jejich obor/katedru (nehodnotí vysokou školu jako celek). Pro zvýšení reprezentativnosti výsledků byly vytvořeny podrobné podmínky pro šetření (např. rovnoměrné geografické rozložení respondentů, dostupnost dotazníku v sedmi jazycích, vyjmutí vlastní instituce respondenta z nominace aj.). Tato kategorie se dělí na dva ukazatele:

• Globální reputace – 12,5 %
  • Regionální reputace – 12,5 %

Bibliometrické ukazatele

V této kategorii se hodnotí data z databáze Web of Science za pětileté období. Konkrétně se jedná o ukazatele:

• Publikace – 10 % – celkový počet vědeckých publikací s afiliací příslušné vysoké školy. Ukazatel ovlivňuje velikost instituce a oborové zaměření (některé obory publikují více než jiné).
  • Knihy – 2,5 % hodnocen je počet vydaných knih, tento ukazatel lépe reprezentuje vysoké školy s humanitním zaměřením.
  • Konferenční sborníky – 2,5 % – ukazatel sleduje publikování sborníků z konference.
  • Normalizovaná citovanost (NCI) – 10 % – celkový počet citací na jednu publikaci vyjadřuje celkový dopad výzkumu a je nezávislý na velikosti a stáří vysoké školy.
  • Citace – 7,5 % – celkový počet citací měří vliv instituce na globální výzkumnou komunitu, tento počet byl normalizován pro setření rozdílů mezi obory, roky vydání a typy publikací.
  • Počet publikací, které patří mezi 10 % nejcitovanějších prací v oboru – 12,5 % – ukazatel se zaměřuje na produkci excelentního výzkumu vysoké školy.
  • Procento publikací, které patří mezi 10 % nejcitovanějších prací v oboru – 10 % – toto procentuální vyjádření excelentního výzkumu z celkového počtu prací vysoké školy je nezávislé na velikosti instituce.
  • Mezinárodní spolupráce v poměru k zemi – 5 % – dalším měřítkem kvality je mezinárodní spolupráce. Ukazatel se vypočítá jako podíl celkového počtu publikací vysoké školy (publ. VŠ) a počtu publikací dané vysoké školy se zahraničními spoluautory (publ. VŠ se zahr. autorem) dělený podílem celkového počtu publikací na úrovní České republiky (publ. ČR) a počtu publikací se zahraničními spoluautory (publ. ČR se zahr. autorem).
  • Mezinárodní spolupráce – 5 % – v tomto ukazateli se hodnotí mezinárodní spolupráce v rámci instituce, zde je tedy výsledek počítán jako podíl celkového počtu publikací vysoké školy a počtu publikací vysoké školy se zahraničními spoluautory.
  • Počet vysoce citovaných publikací, které patří mezi 1 % nejcitovanějších prací v oboru – 5 %
  • Procento z celkového počtu publikací, které patří mezi 1 % nejcitovanějších článků – 5 % – tento ukazatel je nezávislý na velikosti vysoké školy.

Více informací k metodologii naleznete zde.

Vizualizace metodologie

<< <  Duben 2024  > >>